Vhodná matrace je základem Vašeho zdravého spánku, kterým strávíte přibližně jednu třetinu svého života. Výběr by měl odpovídat Vašim požadavkům zejména na její funkci, životnost a také odpovídajicí cenu.

Pro usnadnění Vašeho správného výběru uvádíme několik základních kritérií, které je dobré při nákupu matrací sledovat:

  • vhodná délka matrace = výška uživatele + 20cm
  • vhodná šířka matrací je 90cm
  • velmi měkká i velmi tvrdá matrace vadí správnému držení páteře
  • tuhost matrace je vhodné zvolit s ohledem na tělesnou hmotnost
  • anatomicky profilované matrace zaručují správnou podporu těla
  • více zón tuhosti matrace garantuje lepší přizpůsobení křivkám těla
  • matrace musí být vhodně kombinována s roštěm
  • věnujte pozornost záručním podmínkám

Investice do zdravého spaní

Většinou platí, že výše investice je úměrná kvalitě a životnosti matrace. Závisí tedy na Vás, kolik budete chtít za matrace zaplatit. Vyrábíme modely, které zaručují při každodenním využití kvalitní spaní. Jejich životnost je ale dána použitým materiálem. Moderní materiály a vhodnější konstrukce matrací umožnují vyšší požitek ze spánku. Zákazník s problémy ramenních a kyčelních kloubů či bolestmi zád by měl vybírat z anatomicky profilovaných, ale i dražších matrací. Pro občasné využívání matrace (ubytovny,chaty,rekreace) není třeba investovat velké částky a službu splní i levnější matrace.

Druhy matrací


Matrace ze studené – HR  pěny:  je moderní polyuretanová pěna vyráběna při nízkých teplotách. Označení High Resilience = vysoce odolný je dáno otevřenou buněčnou strukturou materiálu díky které má vysokou elasticitu, umožňující ideální ventilaci vzduchu, zabraňující kumulaci nežádoucí vlhkosti a také dlouhodobou životnost. HR pěny mají výbornou prodyšnost, jsou odolné proti natažení a i po intenzivním mačkání získávají rychle zpět svůj původní tvar.

Pro zvýšení komfortu matrací je využívána viscoelastická pěna -paměťováZákladním charakteristickým rysem pěny je její nízká elasticita, což vede označení této pěny jako „líná. Unikátní typ polyuretanové pěny s otevřenou buněčnou strukturou, který mění svoji tuhost v závislosti na teplotě. Pěna při kontaktu s tělesným teplem měkne a  přizpůsobuje se anatomii těla. Díky tzv. efektu pomalého vracení rovnoměrně rozkládá tlak matrace na lidské tělo, což může mít pozitivní vliv na krevní oběh, může zlepšovat kvalitu spánku a zmírňovat bolesti kloubů. Jsou vhodné pro všechny typy roštů.

Polyuretanové (molitanové) matrace: jsou vyrobeny z tepelně modifikované polyuretanové pěny, vyrábí se v monobloku s případným profilováním.Nemají takovou elastickou pružnost a životnost jako studené pěna , vhodné pro méně náročné -ekonomické vybavení lůžka. 

Vrstvené matrace (sendvičové): jsou tvořeny z několika vrstev a typů materiálů. Základem je středová deska  z rekonstituované pěny (RE pěna) ,která  je vyráběna pojením drcených kousků klasické PUR pěny. V kombinaci s různě profilovanými deskami z PUR, HR, VISCO a LATEX pěn tvoří širokou škálu matrací, od ekonomických, až po vysoce komfortní. Výsledná kombinace dává matracím jedinečné vlastnosti v tuhosti, vzdušnosti a anatomii.  Vhodné na pevné rošty a polohovací rošty. Není doporučeno užívat je na motorových roštech.

Latexové matrace: vyznačují se velkou bodovou elasticitou. Podvolí se jen v místě zatížení, ale ostatní plocha není tlakem ovlivněna. Je to dáno fyzikálními vlastnostmi syntetického a přírodního kaučuku, které jsou využívány v různých poměrech. Latexový material má vysokou hustotu, proto se vyrábí s provzdušnujícími kanálky, které odvádějí vlhkost. Plochy matrace mají anatomické  zóny s rozdílnou tvrdostí a díky tomu se výborně přizpůsobí ležícímu člověku. Latexové matrace je nutné uložit na prodyšný podklad. Jsou přímo určeny na lamelové rošty a především na lamelové polohovatelné rošty. 
Kombinací latexových a pěnových materiálů jsme schopni za skvělé ceny vytvořit komfortní matrace , které zachovávají vynikající vlastnosti pružného latexu a zároveň dostatečnou tuhost pro ty, kteří pevnější matrace vyžadují. 

Matrace z antibakteriální pěny : nový trend materiálů, využívající k jejich výrobě podíl přírodních - obnovitelných surovin, obsahují přídavek antibakteriálního a antimykotického aditiva na bázi iontů stříbra.  .Má výtečnou elasticitou, tvarovou stálostí a dlouhou životností. Otevřená struktura buněk zajišťuje dokonalé provzdušnění i mikroklima při spánku. Jsou  vhodné pro alergiky.
 

Stupnice trvdosti  matrací

- Tuhost 1 - měkké - matrace latexové, z líné pěny. Vhodné pro zákazníky s bolestmi kloubů a starší  generaci.

 - Tuhost 2středně měkké - molitanové  a profilované  vrstvené matrace, matrace ze studené pěny, matrace z biopěny a některé matrace latexové (vyztužené jádrem z PUR nebo HR pěny). Jsou vhodné pro ty, kteří jsou zvyklí spát měkce, pro zákazníky s bolestmi zad a kloubů.

 - Tuhost 3středně tvrdé - molitanové a vrstvené matrace, matrace ze studené pěny. Jsou vhodné pro zákazníky, kteří nemají rádi měkkou matraci a vyžadují oporu páteře a dále pro zákazníky s vyšší hmotností, kterým připadne měkčí.

 - Tuhost 4 – tvrdé - vrstvené matrace s tuhým jádrem. Vhodné pro zákazníky s vyšší hmotností, kteří jsou zvyklí spát na tvrdém

 Partnerské matrace  s kombinovanou (dvojí) tuhostí - stávají se velmi oblíbenými, protože ať zkoušíte jak zkoušíte nejlépe matraci prověříte až doma při spaní. Většina těchto modelů se vyrábí v kombinacích  tuhostí 2 a 3, což jsou kategorie, které vyhoví maximálnímu množství zákazníků.

Vhodné využití těchto matrací je u dvoulůžkových postelí, které lze vybavit i jednodílnou matrací. Její funkčnost má ale nevýhody:
- v případě, že zákazník má polohovací rošty, není vhodné používat velkou matraci
- omezená manipulovatelnost 
- problémy při praní potahu – nevejde se do standartní pračky 
- stejná tuhost matrace pro oba partnery

Proto doporučujeme pořídit si místo jedné velké – dvě  matrace s rozdílnou tuhostí ložných ploch. Jejich vhodným rozdílným natočením mohou mít zákaznici v posteli dvě matrace stejné výšky s dvěma tuhostmi.

 

Návod k používání a údržbu matrací

Pěnové matrace ukládat na rovné,laťkové nebo lamelové rošty s mezerami do 5 cm.
Latexové matrace neukládat na plné podložky,které neumožnují správnou ventilaci pro odvod vlhkosti.
Pravidelné otáčení matrace ve vodorovném směru (hlava-nohy) minimálně 2x ročně.
Dodržovat doporučené maximální zatížení matrace.
Potah ošetřovat dle symbolů na etiketě.
Při manipulaci matrace nepřekládat a nelámat.

Matrace mohou dle normy ČSN EN ISO 3385 vykazovat po dynamickém namáhání změny tvrdosti max.40% a změny výšky max.15%. Změny barevnosti pěn jsou bez garance.
Tolerance rozměru matrace je 10-20mm.
Matrace větších rozměrů než 200x90cm může mít lepený spoj ,který nemá vliv na funkčnost a užitné vlastnosti.

Záruka výrobku po dobu 24 měsíců se vztahuje na vady materiálu a vady způsobené nekvalitní výrobou matrace.
Reklamace zboží se provádí vždy v místě nákupu na základě příslušného dokladu o nákupu.

Záruka se nevztahuje:
- na opotřebení materiálu způsobené běžným používáním matrace,
- vady vzniklé nevhodným skladováním , manipulací a uložením na jiný podklad lůžka než je doporučeno.

Na dodávku matrace v jiném rozměru než je rozměr strandardní 200x90cm se vztahuje ustanovení Zákona č.89/2012 Sb.občanský zákoník , § 1837 ,že spotřebitel nemůže  odstoupit od kupní smlouvy  o dodávce zboží,které bylo upraveno podle přání spotřebitele nebo pro jeho osobu.